Yılmaz, performans değerlendirmesinin ayrıntılarını anlattı

Yılmaz, performans değerlendirmesinin ayrıntılarını anlattı
Reklam

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz katıldığı bir tanıtım toplantısında öğretmenler için uygulanacak performans değerlendirme sisteminin ayrıntılarını verdi.

İsmet Yılmaz, Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi’nde Bakanlık ve Anadolu Üniversitesinin iş birliği ile gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk yerli zekâ ölçeği tanıtım toplantısında geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan Uluslararası Değerlendirme Programına (PISA) ilişkin açıklamalarda bulundu. Yılmaz, tüm ülkeler fen okuryazarlığının ortalamasının 465 olduğunu, Türkiye’nin ortalama puanın 425 olduğuna değindi. Fen lisesinde katılan öğrencilerin aldığı puanın altını çizen Yılmaz, sadece fen lisesi öğrencilerimiz katılmış olsaydı, alınan derecenin dünyanın ilk 3’ü içinde olabileceğini vurguladı.
Yılmaz, Mesleki ve Teknik Anadolu liselerindeki eğitim seviyesini ve kalitesini artırdığımız zaman PISA ile ilgili bir sorunumuz kalamayacağını belirtti. TIMMS Matematik ve Fen eğitimleri araştırmalarında Türkiye’nin 4. ve 8.sınıf başarı ortalamasının 2015 artığını belirten Yılmaz, Türkiye’nin Fransa ve Yeni Zelanda ile aynı kategoride bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin 1999’dan bu yana başarısının arttığını belirtti.
Tek bir kritere bakılarak Türkiye’nin eğitim durumunun değerlendirilmesinin hata olacağını ve Türkiye’nin geçmişe göre eğitime daha çok önem verdiğini, eğitime daha fazla kaynak ayırdığını açıklayan İsmet Yılmaz, alınan sonuçların çok daha iyi durumda olduğunu belirtti. Önümüzdeki dönem okul öncesi eğitimi zorunlu yaparak, ikili eğitimi kaldırarak, yabancı dil eğitimini artırarak, mesleki ve teknik eğitime önem vererek TIMSS ve PISA’ da çok iyi sonuçlar alınacağını vurguladı. Ayrıca Yılmaz, öğretmenlerin hizmet içi eğitimine önem verileceğini, öğretmen strateji belgesi’ nin yayımlanacağını, Öğretmen Akademisi’nin hayata geçirileceğini ve performans değerlendirme sisteminin getireceği haberini verdi.
Kaynak:

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ