KPSS’nin apartman sorusu sosyal medyayı salladı

KPSS’nin apartman sorusu sosyal medyayı salladı
Reklam

KPSS’den sosyal medyayı sallayan o soru!
20 Kasım 2016 tarihinde yapılan KPSS Ortaöğretim Sınavı’nda sorulan sorulardan en ilginci apartman sorusu oldu. Bir paragraf sorusundan daha çok bir mantık sorusunu andıran soruda geçen aile isimleri ve ev resimleri soysal medyanın en çok konuşulan konularından birisi oldu.

KPSS’deki apartman sorusu: 27. – 30. soruları aşağıdaki bilgilere göre birbirinden bağımsız olarak cevaplayınız Üç katlı bir apartmanın her katında ikişer daire bulunmaktadır. Avcı, Bakır, Cevizci, Duman, Ekici ve Fırtına ailelerinin oturduğu dairelere ilişkin kimi bilgiler şu şekildedir: Her dairede yalnızca bir aile oturmaktadır.

Avcı ailesi en üst kat olan üçüncü katta oturmaktadır. Cevizci ailesi, Ekici ailesinin üstündeki katlardan birinde oturmaktadır.
Fırtına ailesi, Cevizci ailesinin üstündeki katlardan birinde oturmaktadır. 27- Buna göre Bakır ailesi I. birinci, II. ikinci, III. üçüncü katlardan hangilerinde oturuyor olabilir?

A)Yalnız I B)Yalnız II C)Yalnız III D)I ve II (Doğru cevap) E)II ve III

28- Aşağıdaki ailelerden hangileri aynı katta oturuyor olamaz?
A)Avcı ve Fırtına B)Bakır ve Cevizci C)Bakır ve Duman (Doğru cevap) D)Bakır ve Ekici E)Duman ve Ekici

29- Her kattan bir ailenin katılımıyla apartman yönetim kurulu oluşturulmuştur. Buna göre yönetim kurulundaki aileler aşağıdakilerden hangileri olabilir? A)Avcı, Duman ve Fırtına B)Bakır, Cevizci ve Ekici C)Bakır, Duman ve Ekici D)Cevizci, Duman ve Ekici E)Duman, Ekici ve Fırtına (Doğru cevap)

30 Cevizci ve Duman ailelerinin aynı katta oturduğu biliniyorsa aşağıdakilerden hangisi doğrudur? A)Bakır ailesi birinci katta oturmaktadır. (Doğru cevap) B)Ekici ailesi ikinci katta oturmaktadır. C)Fırtına ailesi ikinci katta oturmaktadır. D)Bakır ve Ekici aileleri farklı katlarda oturmaktadır. E)Avcı ve Fırtına aileleri farklı katlarda oturmaktadır.

750 Bin Taşerona kadro gelecek
Hükümetin seçimlerde vaat ettiği 750 bin taşeron çalışanın kadroya alınmasıyla ilgili çalışmada yeni bir gelişme yaşandı. Bakanlar Kurulu’nun son toplantısında ele aldığı önemli gündem maddelerinden birini, taşeron sorununun çözümü oluşturdu. Henüz net bir karar çıkmasa da bakanlar üç alternatif üzerinde yoğunlaştı. Ancak son kararı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan verecek.

Hükümetin seçimlerde vaat ettiği 750 bin taşeron çalışanın kadroya alınmasıyla ilgili çalışmada yeni bir gelişme yaşandı. Bakanlar Kurulu’nun son toplantısında ele aldığı önemli gündem maddelerinden birini, taşeron sorununun çözümü oluşturdu. Henüz net bir karar çıkmasa da bakanlar üç alternatif üzerinde yoğunlaştı.

Ancak son kararı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan verecek.

İllk seçenek, kamuda, asıl işleri yapanların kadroya alınması. Bu olursa yardımcı işlerde taşeronluk sürecek. İkinci seçenek taşeron çalışanlara, özel statülü bir sözleşme yapılması. Bakanların çoğunun fikir birliğinde olduğu üçüncü seçenek ise taşeron çalışanın 2017’de hayata geçecek olan Kamu Personel Rejimi’ne dahil edilmesi. Bu gerçekleşirse kamuda performans değerlendirme sistemi olacak.

‘2017’DE ÇÖZERSEK 41 KERE MAAŞALLAH’

Bakanlar Kurulu’nda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı fonunun kurulmasıyla ilgili çalışmalar olduğunu söyledi. Müezzinoğlu, “1 Ocak itibarıyla kıdem tazminatına geçilecek diye bir düzenleme yok. Kıdem tazminatı fonunun kurulmasıyla ilgili çalışmalar var. 41 yıllık bir konu. 2017’de çözebilirsek, 41 kere maşallah demeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

Ogretmenlersitesi.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ