MEB Müsteşarı eğitimdeki sorunlara değindi

MEB Müsteşarı eğitimdeki sorunlara değindi
Reklam

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin AK Parti’nin iktidarı boyunca eğitimde bir çok yeniliğin ve yatırımın gerçekleştiğinin altını çizdi.

MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN 14 Yıllık dönemde eğitimde okul, dersli k ve altyapı çalışmalarının bittiğini artık bundan böyle Niteliği arttıracak politikalar uygulanacaıını açıkladı.
Yusuf TEKİN Eljazaraye verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu. İşte MEB Müsteşarının eğitimdeki yeni paradigma ile ilgili açıklamaları;
14 yıllık bir iktidar, 6 bakan değişti. Eğitimde pek çok değişiklik yapıldı. Bu sürede okullulaşma oranları, derslik sayısı ve eğitime ayrılan bütçede artış oldu. Ancak, eğitimin niteliğinde hâlâ sıkıntılar var. Neden? Nedir niteliği düşüren sebepler, sizce?
Şu eleştiriyi kabul etmiyorum: Ak Parti iktidarı döneminde çok sayıda bakan değişti, bakan değiştiği için de politika oturtulamadı. Külliyen yalan. Dünyada ortalama derslik başına, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 20’lerle ifade edilirken, bizim ülkemizde derslik başına öğrenci sayısı 50’lerdeydi. 14 yıl boyunca fiziksel alt yapı eksiklerini gidermek üzere siyasi iktidar taahütte bulunmuş. Bu açılardan bakıldığında her sınıfımızda Türkiye ortalaması şu anda 30’un altına düşmüş durumda. Dünyanın her yerinde önce alt yapı çalışmaları, ardından nitelikle ilgili çalışmalara başlarlar. Şimdi öyle bir dönemdeyiz. Alt yapı tamamlandı, bundan sonra nitelik üzerine odaklanan eğitim süreci başlayacak demektir. Son iki senedir üzerine çalıştığımız ana politika da bu.
“Çocuklarımızı bilgilerin ezberletildiği birey haline getiriyoruz”
19. yüzyılın başından itibaren felsefesi kurgulanan eğitim çizgisi var. Tek merkezden kurgulanan, herkese aynı eğitimin verildiği sistem. Bizde de, eğitimin içeriği bu tarihlerde oluşturulmuş, hâlâ aynı şekilde devam ediyor. İdeolojik biçimlendirme yapan eğitim felsefesinden vazgeçip, daha çağın gereklerine uygun eğitim gerekli. Niteliği düşüren faktörlerden birinin de, ideolojik eğitim olduğuna inanıyorum. Eğitim çok dinamik sektör. Herkesin elinde telefonlar var. İstediği bilgiye ulaşabiliyor. Bizim hâlâ böyle bir ortamda çocuklara basılı materyal üzerinden bilgi vermeye devam etmemiz çağdaş bir eğitim mantığı değil. Hepimiz de bunu eleştiriyoruz. Çocuklarımızı bilgilerin ezberletildiği birey haline getiriyoruz. Çocuk, kitaptaki bilgiye internetten ulaşabiliyor. Hâl böyleyken benim müfredatım, ders kitaplarım hâlâ çocuklara bilgi verme ağırlıklı olursa eğitimin niteliğini düşürür. Bundan vazgeçmek gerekiyor. Nitelikle ilgili çalışmalar için daha analitik düşünen bir öğrenci profili hedeflememiz gerekiyor. Yıllarca biz, okullarımızda şu dersi öğreniyoruz, ne işimize yarayacak tartışmasını yaptık. Çocukların elde ettiği bilgileri yorumlayabileceği bir hâle dönüştürmenin daha doğru olacağını düşünüyoruz.
AjansKamu/www.ajanskamu.net

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ