Açığa alınan toplam kaç öğretmen göreve iade edildi?

Açığa alınan toplam kaç öğretmen göreve iade edildi?
Reklam

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, FETÖ ile mücadele kapsamındaki OHAL süresince açığa alınan, ihraç edilen ve göreve geri dönen öğretmenler hakkında açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, OHAL süresince 30 bin 351 öğretmenin ihraç edildiğini, 16 bin 688 öğretmenin açığa alındığını, 6 bin 674’ünün ise göreve iade edildiklerini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığ Müsteşarı Yusuf Tekin, OH AL süresince 30 bin 351 öğretmenin ihraç edildiğini, 16 bin 688 öğretmenin açığa alındığını, açığa alınanlardan 6 bin 674’ünün ise geri döndüğünü söyledi. Tekin, açığa alınan Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerle ilgili soruşturmada ise sona gelindiğini açıkladı.
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, MEB’deki soruşturmalara ilişkin son durumu açıkladı. OHAL kapsamında yürütülen soruşturmalardan en çok öğretmenler etkilendi. İhraç edilen ve açığa alınan öğretmenlerin sayısı yaklaşık 50 bin kişiyi bulurken, ihraç edilenlerden sadece 311 kişi geri dönebildi.
Aynı şekilde binlerce akedemisyen de üniversitelerden ihraç edildi. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, kamudaki ihraç ve açığa almalarla ilgili son durum hakkında yeni açıklamada bulundu. Kamuajans’ta yer alan habere göre, soruşturmaları titizlikle yürüttüklerini öne süren Tekni “Kılı kırk yararak bu yapıyla (FETÖ) ilişkisi noktasında somut verileri olan kişileri ihraç ettik. ‘Kandırıldık, mahalle baskısıyla’ diyenler fakat bu durum bizim açışımızdan bir şey değil, sonuç itibariyle bu yapıyı destekleyenleri cezalandırdık” dedi.
Kendilerinin verilerinde yanlışlık varsa itirazlar üzerine değerlendirdiklerini belirten MEB Müsteşarı Tekin, halen açıkta olan öğretmenlerle ilgili soruşturma sürecinin devam ettiğini söyledi. Tekin, eylül ayında açığa alınan ve büyük çoğunluğu Eğitim-Sen üyesi olan öğretmenlerle ilgili soruşturmada ise sona gelindiğini söyledi.
Diyarbakır Yenigün

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ